Kosmos

Elon Musk o planach SpaceX na przyszłość

Na konferencji ISS Research & Development wystąpił Elon Musk. Jego wystąpienie na temat planów na przyszłość jego firmy było niecierpliwie wyczekiwane przez miłośników astronautyki.

Najważniejszą wiadomością wieczoru była informacja, zgodna z nieoficjalnymi sugestiami z różnych źródeł, że firma rezygnuje z lądowania kapsuły Red Dragon na Marsie przy pomocy silników odrzutowych. Głównym powodem tej decyzji są trudności z zapewnieniem odpowiedniego bezpieczeństwa dla takiej procedury.

Moduł lądownika wciąż będzie jednak posiadał odpowiednie silniki, które są kluczowym elementem systemu awaryjnego. W wypadku problemów podczas wznoszenia, umożliwią one bezpieczne lądowanie kapsuły. Jednakże nowy Dragon nie będzie posiadał wsporników, więc, jak zasugerował Musk, lądowanie będzie musiało się odbyć na “raczej miękkiej nawierzchni".

Reklama

Bezpieczeństwo Falcona Heavy

Oczywiście, firma nie anuluje swoich planów eksploracji Czerwonej Planety, jedynie zasugerowano, że do tego celu potrzeba dużo większego pojazdu. Jednocześnie Elon Musk ostudził trochę entuzjazm oczekujących na pierwszy lot rakiety Falcon Heavy.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że rakieta nie doleci na orbitę. Mam nadzieję, że jeśli wybuchnie, stanie się to w takiej odległości od miejsca startu żeby nie wyrządzić żadnych szkód. powiedział Elon Musk na konferencji.Jednocześnie zasugerował, że właściciele ładunku, który będzie wynoszony w dziewiczym locie Falcona Heavy są “dzielni". Przypomnijmy jednak, że majowe testy głównego członu rakiety przebiegły pomyślnie.

Dalekosiężne plany

W bardziej dalekosiężnych planach Musk zasugerował konieczność budowy bazy księżycowej aby podnieść zainteresowanie eksploracją kosmosu. Nawiązując do tematu konferencji, zauważył, że większość ludzi nie rozumie “jak fajna jest ISS". Poza " kontynuacją marzeń misji Apollo", takie przedsięwzięcie skutkowałoby wymiernymi korzyściami dla ludzi, jak na przykład tani internet w trudno dostępnych miejscach czy projekty obserwacji Ziemi. Jednocześnie powyższe deklaracje są uznawane za zwrot firmy w kierunku Księżyca. Wcześniej oficjele SpaceX wielokrotnie deklarowali, że nie są zainteresowani eksploracją Srebrnego Globu.

Szczegóły nowego planu eksploracyjnego, oraz rozwoju nowej super-ciężkiej rakiety nośnej prawdopodobnie zostaną ogłoszone podczas następnego Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC), który w tym roku odbędzie się w australijskim Adelaide. Nieoficjalnie padają sugestie, że plan będzie bazował na zmniejszonej wersji super-rakiety ITS (Interplanetary Transport System), którą Musk przedstawił na IAC w zeszłym roku w Meksyku.


Źródło informacji

Kosmonauta
Dowiedz się więcej na temat: Elon Musk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama