Kosmos

Globalne ocieplenie to skutek działalności człowieka

Z ostatniego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) wynika, że globalne ocieplenie jest spowodowane działalnością człowieka. Raport zdradza również istotne skutki zmian klimatu, które będziemy odczuwać w przyszłości.

IPCC został założony w 1988 roku przez dwie organizacje Narodów Zjednoczonych - Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) oraz Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP), a jego celem jest ocena ryzyka związanego z wpływem człowieka na zmianę klimatu. Najnowszy raport podsumowuje dotychczasową wiedzę na ten temat.

Z poprzednich ustaleń IPCC wynika, że globalne ocieplenie faktycznie ma miejsce, a najnowszy jednoznacznie wskazuje, że jest ono skutkiem działalności człowieka. Raport wskazuje również, co trzeba zrobić aby przygotować wybrane regiony świata na wciąż rosnący poziom mórz. Dowiadujemy się, że rządy całego świata wydały do tej pory setki miliardów dolarów na próby ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Reklama

Oto najważniejsze informacje zawarte w raporcie, wyszczególnione przez agencję prasową Reuters:

- Naukowcy są pewni, że doświadczyliśmy już skutków globalnego ocieplenia.

- Od panelu z 2007 roku naukowcy zgromadzili wiele danych na temat wzrostu poziomu mórz. Obecnie przewiduje się, że do końca wieku podniesie się on o 29-82 cm.

- Choć wiadomo, że temperatura wzrasta globalnie, to naukowcom trudno jest przewidzieć, co stanie się w poszczególnych miejscach świata. A to utrudnia podjęcie odpowiednich działań, które w przyszłości pomogą zminimalizować skutki kataklizmów.

- Naukowcy nie są już tak pewni, że zmiany klimatu mają związek z innymi zdarzeniami - np. przyczynianiem się do częstszego występowania cyklonów i susz.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: globalne ocieplenie | klimat | zmiany klimatyczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy