Kosmos

Jak kule śnieżne bałwana - niezwykłe zdjęcie księżyców Saturna

Sonda Cassini uchwyciła dwa księżyce Saturna - Dione i Rheę - w nietypowej formacji. Wyglądają jakby się ze sobą łączyły, jak gałki lodów lub kule śnieżne bałwana.

Zdjęcie udało się wykonać dzięki odpowiedniej perspektywie. Dione (u góry) była oddalona od sondy Cassini o 1,1 mln km, podczas gdy Rhea (u dołu) znajdowała się znacznie dalej i dzieliło ją 1,6 mln km.

"Dione ma średnicę 1123 km, a Rhea jest większa i ma średnicę 1528 km, ale wydają się mieć podobne rozmiary na wykonanym zdjęciu. Wynika to z różnicy odległości między sondą a fotografowanymi obiektami" - czytamy w raporcie ESA.

Rhea jest drugim co do wielkości księżycem Saturna, a Dione jest czwartym księżycem w kolejności. Oba satelity składają się głównie z lodu wymieszanego z odrobiną skał. Astronomowie uważają, że Dione może skrywać pod lodem ocean ciekłej wody, podobnie jak ma to miejsce na Tytanie i Enceladusie.

Podczas swoich 13 lat pracy w układzie Saturna, sonda Cassini dokonała wielu spektakularnych odkryć. Mimo że jej misja już się zakończyła, to zdjęcia przez nią wykonane będą analizowane przez astronomów jeszcze przez wiele lat.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Saturn | księżyce | Dione | Sonda kosmiczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy