Metanowy śnieg na Plutonie

Sonda New Horizons już dawno minęła Plutona i jego orbitę, ale dane przez nią zebrane są wciąż analizowane przez naukowców na Ziemi. Teraz udostępniono zdjęcie przedstawiające ośnieżone górskie szczyty na Plutonie.

Zaciemniony obszar znany jako Cthulhu Regio rozciąga się wzdłuż połowy równika Plutona. Obszar ten jest większy niż Alaska - ma 3000 km długości i 750 km szerokości. Cthulhu Regio odróżnia się od innych części planety ciemną barwą. Jest to spowodowane występowaniem ciemnych tholinów, złożonych cząsteczek, powstających gdy metan jest narażony na działanie promieni słonecznych.

Kolorowe fotografie pokazują szczegóły ośnieżonych szczytów na Plutonie. Na lewym zbliżeniu (czerwonym) można zobaczyć pasmo gór znajdujące się w południowo-wschodniej części Cthulhu Regio o długości 420 km. Pokrywający je jasny materiał, kontrastujący z ciemnoczerwoną barwą, to metan, który zestalił się w lód.

Reklama

- Ten materiał pokrywa tylko górne fragmenty szczytów. To sugeruje, że metanowy lód może zachowywać się jak woda w ziemskiej atmosferze, która kondensuje na dużych wysokościach - powiedział John Stansberry, członek zespołu New Horizons.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: New Horizons | Pluton | śnieg | metan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy