Nietypowa kolizja dwóch gromad galaktyk

Kolizja galaktyk w gromadzie Abell 1033 może niektórym przypominać statek kosmiczny Enterprise z kultowego serialu "Star Trek".

Abell 1033 to gromada galaktyk znajdująca się ok. 1,6 mld lat świetlnych od Ziemi. Znajduje się w niej co najmniej 350 galaktyk, z których w jednej znajduje się supermasywna czarna dziura emitująca strumienie wysokoenergetycznych cząstek. Te dżety mogą podgrzewać gaz w gromadzie do milionów stopni i obiekt wygląda tak, jakby miał fioletową poświatę.

Dzięki nałożeniu zdjęć gromady Abell 1033 wykonanych przez teleskop Chandra z danymi emisji radiowej uzyskanymi dzięki LOFAR, udało się uzyskać nowe informacje o tym spektakularnym obiekcie. Okazuje się, że Abell 1033 to tak naprawdę dwie gromady galaktyk, które się ze sobą zderzają. To zdarzenie wywołuje fale uderzeniowe podobne do tych wytwarzanych przez samolot poruszający się z prędkością ponaddźwiękową.

Gromady galaktyk są największymi obiektami we wszechświecie utrzymywanymi razem poprzez grawitację. Mogą zawierać setki, a nawet tysiące galaktyk.

Reklama

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy