Kosmos

Nowe zdjęcia planetoidy Bennu

​Sonda OSIRIS-REx wykonała kolejne, niezwykle dokładne zdjęcia planetoidy Bennu. Naukowcy szykują się na kolejny etap misji.

Pod koniec grudnia sonda kosmiczna OSIRIS-REx weszła na bliską orbitę, oddaloną zaledwie o 1,75 km od wnętrza planetoidy Bennu. Jest to najbliższa orbita kiedykolwiek osiągnięta wokół ciała niebieskiego, a sonda OSIRIS-REx jest najmniejszym obiektem na orbicie.

Podczas fazy orbitowania wokół Bennu, systemy sondy nie zbierają żadnych danych naukowych, ale kamera NavCam 1 działa. Dzięki temu udało się zrobić niezwykle szczegółowe zdjęcia przedstawiające południową półkulę Bennu.

Celem OSIRIS-REx jest nie tylko obserwacja. Latem 2020 r. sonda zbliży się do planetoidy i wyciągnie specjalne robotyczne ramię, aby pobrać próbkę regolitu, luźnej gleby z powierzchni Bennu. Aby misja ta zakończyła się powodzeniem, naukowcy muszą poznać dokładną mapę powierzchni planetoidy.

Sonda znajduje się obecnie 91 mln km od Ziemi, a szczegółowe pomiary powierzchni Bennu rozpoczną się za miesiąc. Po zebraniu próbek gleby, OSIRIS-REx ma wrócić na Ziemię w 2023 r.

Reklama

Zdjęcia planetoidy znajdziecie pod tym adresem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | asteroida | planetoida Bennu | OSIRIS-REx
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy