Osiem krajów podpisało dokument o pokoju na Księżycu

Stany Zjednoczone i siedem innych krajów podpisało porozumienie Artemis zakładające pokojowe zaangażowanie oparte na współpracy i przejrzystych działaniach na Księżycu.

NASA przygotowuje się do powrotu na Księżyc w ramach programu Artemis. Amerykańska Agencja Kosmiczna stworzyła specjalny projekt porozumienia, który zakłada zebranie kilku krajów do współpracy. Dokument został podpisany między innymi przez Australię, Kanadę, Włochy, Japonię, Luksemburg, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielką Brytanię i Stany Zjendoczone. Porozumienie Artemidy wzmacnia trakat o kosmosie z 1967 roku, który w tamtym okresie został podpisany przez 110 krajów, w tym Rosję oraz Chiny.

Wszystkie cele i działania prowadzone w ramach programu Artemis musza służyć celom pokojowym. Każdy z krajów, który podpisał wspomniany dokument będzie musiał zapewnić zrównoważony i bezpieczny rozwój swoich działań na Księżycu.

Reklama

Porozumienie Artemis ma pozwolić na uniknięcie konfliktów w kosmosie i na Ziemi poprzez wzmocnienie porozumienia między poszczególnymi państwami. Nie wiadomo obecnie czy kolejne kraje dołączą do porozumienia Artemis. Bardzo możliwe, że stanie się to wraz z czasem. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy