Kosmos

Pyłowy pierścień - świeci słabo, ale otacza Wenus

Naukowcy potwierdzili, że planetę Wenus otacza pyłowy pierścień. Świeci on bardzo słabo i jest zaledwie 10 proc. gęstszy od przestrzeni międzyplanetarnej.

Astronomowie od dawna spodziewali się potwierdzenia istnienia pyłowego pierścienia wokół Wenus. Szczątkowe informacje na ten temat uzyskano już w latach 70. ubiegłego wieku, ale Sondy Venera 9 i Venera 10 nie dostarczyły rozstrzygających dowodów na ten temat.

Teraz udało się to dzięki sondom kosmicznym NASA z serii STEREO, które już od 7 lat badają aktywność Słońca. Urządzenie wykazało istnienie wokół Wenus zbudowanego z pyłu międzygwiazdowego pierścienia. Co ciekawe, podobny pierścień ma również nasza planeta.

Pierścień otaczający Wenus różni się od pierścienia Ziemi szczególnie tym, że znajduje się w jej orbicie. Mimo że niektóre elementy pierścienia mogą istnieć od milionów lat, sam pierścień regularnie się rozpada.

Cykl życia pyłu tworzącego pierścień wynosi ok. 100 000 lat, zatem analiza jego zawartości raczej nie odpowie na pytania dotyczące początków wszechświata.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | Wenus | Sonda kosmiczna | pierścień | planeta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy