Kosmos

Stworzono katalog 300 000 pobliskich galaktyk

Skatalogowanie wszystkich znanych galaktyk nie jest zadaniem łatwym. Niezwykle pomocni w tego typu inicjatywach są astronomowie-amatorzy, dzięki którym powstaje najdokładniejszy katalog pobliskich galaktyk.

Galaxy Zoo to projekt, którego celem jest klasyfikacja pobliskich galaktyk. Jest to kontynuacja prac prowadzonych w XVIII wieku przez słynnego astronoma Charlesa Messiera. Wtedy Francuz robił to sam, teraz w program zaangażowano aż 85 000 astronomów z całego świata. Pomagali oni namierzać i opisywać galaktyki na podstawie zdjęć wykonanych w Apache Point Observatory w Nowym Meksyku.

Klasyfikacja ponad 16 mln znanych galaktyk to zadanie żmudne i wymagające ogromnej cierpliwości, ale prace trwają już od 2009 r. Do tej pory udało się zebrać dokładne informacje o prawie 300 tys. galaktyk.

Zespół naukowców z University of Minnesota stworzył specjalny katalog, który jest 10 razy obszerniejszy od jakiegokolwiek dokumentu tego typu opracowanego do tej pory. Efekty prac udostępniono pod adresem data.galaxyzoo.org.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Galaktyka | Kosmos | astronomowie | obserwacje | NASA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy