Wykryto azot w marsjańskim meteorycie

​Nowe spojrzenie na meteoryt marsjański liczący 4 mld lat ujawniło w nim związki organiczne zawierające azot. To pierwsze dowody na obecność tego typu pierwiastka na Czerwonej Planecie.

Azot jest niezbędny dla wszystkich znanych form życia, choć nie ma żadnych dowodów potwierdzających, że ten w marsjańskim meteorycie jest efektem aktywności biologicznej. Naukowcy sugerują, że Mars kiedyś był planetą podobną do wczesnej Ziemi i panowały tam warunki nadające się do podtrzymania życia.

- Na początku historii Układu Słonecznego, Mars był prawdopodobnie zalany znacznymi ilościami materii organicznej, np. węgla pochodzącego z meteorytów, komet i cząstek pyłu. Niektóre z nich mogły się rozpuścić w solance i zostać zamknięte w węglanach - powiedział Atsuku Kobayashi z Tokijskiego Instytutu Technologicznego.

Uczeni nie mają pewności, w jaki sposób te organiczne związki azotu mogły powstać. Wiele wskazuje, że Mars był kiedyś podobny do Ziemi i miał swój własny cykl azotowy.

Meteoryt ALH84001 został wysłany z Marsa ok. 16 mln lat temu. Znaleziono go na Antarktydzie w 1984 r. Zawiera on węglany, które pochodzą z jakiegoś rodzaju słonej marsjańskiej cieczy sprzed 4 mld lat. 

Reklama

Wielu naukowców miało nadzieję, że w meteorycie są zamknięte bakterie, ale nie stwierdzono ich obecności. Istnieją też inne niebiologiczne źródła azotu w meteorycie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: meteoryt | Mars

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy