Kosmos

ZEA przygotowuje swój łazik księżycowy

Zjednoczone Emiraty Arabskie przygotowują się do misji własnego łazika księżycowego. Firmą, która wyniesie go w kosmos będzie nikt inny, jak amerykańskie SpaceX.

Zjednoczone Emiraty Arabskie współpracują z japońską firmą ispace w celu stworzenia własnego łazika, który będzie w stanie działać na Księżycu. Emiraty planują uruchomienie tej konstrukcji w ramach misji Emirates Lunar Mission. W przeciwieństwie do łazików NASA, takich jak Perseverance czy Curiosity, łazik Rashid będzie znacznie bardziej kompaktowy. Jego misja miałaby rozpocząć się w 2022 roku. Do wysłania w kosmos Emiraty będą chciały zaangażować amerykańską firmę SpaceX.

Plan zakłada umieszczenie łazika na rakiecie SpaceX Falcon 9, która wystartuje w 2022 roku z Florydy. Sama podróż łazika na Księżyc będzie krótka. Celem Emiratów jest wylądowanie po tej stronie Księżyca, która nie została jeszcze dokładnie zbadana. Urządzenie wykorzysta do tego cztery koła, jednak dalej ma być w stanie poruszać się po trudnym terenie.

Reklama

ZEA zapowiada 360-stopniowe materiały fotograficzne oraz wideo, a także eksperymenty naukowe badające glebę na Księżycu. Komunikacja z łazikiem będzie odbywała się bezpośrednio z jednego z centrów na Ziemi. 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Zjednoczone Emiraty Arabskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy