Medycyna przyszłości

Co czwarty pacjent nie wie, że środki przeciwbólowe uzależniają

Aż 25 proc. pacjentów przyjmowanych na szpitalny oddział ratunkowy nie wie, że opiaty przepisywane jako środki przeciwbólowe, mogą mieć działanie uzależniające.

Osoby przyjmowane na szpitalny oddział ratunkowy, często w celu ratowania życia, są niedoinformowane jakie leki im się podaje. Istnieje wiele przekonań, niedomówień, a także mitów dotyczących leków przeciwbólowych.

W Stanach Zjednoczonych lekomania jest poważnym problemem. Statystyki pokazują, że w wyniku przedawkowania leków rocznie umiera więcej osób w wieku 25-64 lat niż w wypadkach samochodowych. To prawdziwa epidemia.

- Opiaty są jednymi z najczęściej przepisywanych leków na oddziałach ratunkowych. Wyniki naszych badań wskazują, że musimy być bardziej otwarci na rozmowy z pacjentami na temat ich lepszego zrozumienia uzależnienia od opiatów. Powinni być świadomi, że przyjmują leki na własne ryzyko - powiedział Michael Conrardy, jeden z członków zespołu badawczego.

Zespół Conrardy'ego przeanalizował odpowiedzi uzyskane od 174 pacjentów, którym podawano opiaty. Mieli oni stwierdzić, czy podawane im środki przeciwbólowe działały uzależniająco. Aż 1/4 badanych nie zdawała sobie sprawy, że tak jest w rzeczywistości.

- Uzależnienie od opiatów to skomplikowana kwestia, na którą składa się kilka różnorodnych czynników. Nasze badania wykazały, że osoby mające zaburzenia psychiczne, są bardziej narażone uzależnieniem od opiatów - powiedział Conrardy.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: leki przeciwbólowe | opiaty | uzależnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy