Medycyna przyszłości

Czujnik WiFi, który rozpozna twoje choroby

Naukowcy z National Taiwan University stworzyli specjalny czujnik Wi-Fi, który po włożeniu do ust jest w stanie zebrać dane na temat codziennych nawyków danej osoby.

Nowe technologie stworzone pierwotnie do celów rozrywkowych, coraz częściej są również wykorzystywane w medycynie lub jako pomoc osobom niepełnosprawnym. Dobrym przykładem jest choćby Kinect, którego możliwości prezentowano wielokrotnie. Dziś z kolei ujawniono całkowicie nowy wynalazek, który po włożeniu do ust może rejestrować stan zdrowia pacjenta.

Gadżet może zarejestrować informacje o tym ile jemy, czy palimy, rozróżnia typ kaszlu i jego częstotliwość, mówienie, picie czy oddychanie. Zarejestrowane przez czujnik dane mogą być następnie przesłane do lekarza, który będzie w stanie rozpoznać określone choroby lub ryzyko ich wystąpienia. Urządzenie jest we wczesnej fazie beta i potrzebuje zewnętrznego źródła zasilania. Naukowcy pracują teraz nad montażem wewnętrznej alternatywy.
 
Wynalazek może być umieszczony pomiędzy dwoma zębami lub zamontowany na specjalnych szelkach, aby uniemożliwić przypadkowe połknięcie w trakcie rozmowy czy posiłku. Istotną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie, aby sprzęt nie wypadł po założeniu. Wiadomo również, że czujnik będzie wodoodporny, a wraz z kolejną wersją pojawi się obsługa Bluetooth, co umożliwi lekarzowi pobieranie danych z poziomu urządzeń mobilnych (smartfony, tablety). Ponadto ważne jest dopracowanie technologii przesyłania danych do serwera przez Wi-Fi, co jeszcze nie zostało ostatecznie wprowadzone. Na dzień dzisiejszy brak choćby wzmianki o planowanej dacie premiery innowacyjnego czujnika.

Reklama

Źródło informacji

instalki.pl
Dowiedz się więcej na temat: jama ustna | Medycyna | czujnik | ząb
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy