Istnieje genetyczny związek pomiędzy wzrostem i IQ

Szkoccy uczeni z Uniwersytetu w Edynburgu twierdzą, że ludzie wyżsi są inteligentniejsi od ludzi niższych – czytamy na łamach serwisu PhysOrg.

Po przestudiowaniu DNA ponad 6800 niespokrewnionych osób, naukowcy odnaleźli związek pomiędzy genami odpowiadającymi za wzrost, a tymi które związane są z inteligencją. Ten sam zespół wykorzystał również dane ze Scottish Family Health Study, zawierające wyniki testów medycznych i zdolności psychicznych - czasu reakcji, zdolności językowych, szybkości analizowania czy zapamiętywania.

Szkoci uważają, że można mówić o "znaczącej genetycznej korelacji" pomiędzy wzrostem a inteligencją. Z badań wynika, że osoby wyższe są inteligentniejsze od niższych. Badacze nie twierdzą oczywiście, że dotyczy to wszystkich niewysokich osób - i w drugą stronę. Zamiast tego opisują trend, który można zauważyć w całej populacji. Zespół zwraca uwagę również na niezwykle ważny wpływ środowiska.

Reklama

Naukowcy od dawna szukali związków pomiędzy wzrostem a stanem zdrowia. Niektórzy twierdzą, że ludzie niżsi są bardziej podatni na choroby układu krążenia, a inni że wyżsi żyją po prostu krócej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wzrost | inteligencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy