Lek na raka piersi topi tłuszcz w tętnicach

Naukowcy z Uniwersytetu w Aberdeen twierdzą, że lek stosowany w walce z rakiem piersi i cukrzycą może także "stopić" złogi tłuszczu w tętnicach.


W badaniach na myszach naukowcy odkryli, że pojedyncza dawka leku Trodusquemine może odwrócić skutki miażdżycy - choroby, która powoduje liczne problemy z sercem. Wyniki badań opublikowano w "Clinical Science".

- Trodusquemine został już przebadany pod kątem leczenia cukrzycy i raka piersi, ale po raz pierwszy zastosowaliśmy go w modelach miażdżycowych. Do tej pory testowano go na poziomie przedklinicznym u myszy - wyniki były imponujące. Jedna dawka tego leku całkowicie odwracała skutki miażdżycy - powiedziała prof. Mirela Delivegovic, główna autorka badań.

Każdy ma własny poziom miażdżycy, który wywoła udar lub atak serca. Może stanowić to poważny problem dla osób z nadwagą lub takich, u których występują choroby sercowo-naczyniowe.

Miażdżyca polega na gromadzeniu się tłuszczu wewnątrz tętnic. Z biegiem czasu materiał ten może się powiększać, aż tętnice stają się na tyle wąskie, że nie jest w stanie przepływać przez nie krew.

Testy przeprowadzone na myszach, którym podano tylko jedną dawkę Trodusquemine, wykazały, że preparat dosłownie "topi" tłuszcz. Lek zatrzymuje enzym zwany PTP1B, który jest rozpowszechniony u osób cierpiących na otyłość lub cukrzycę. Zauważono także, że Trodusquemine stymuluje białko o nazwie AMPK, które redukuje przewlekłe zapalenie. Wykazano tym samym, że opisywany lek zapobiega powstawaniu chorób sercowo-naczyniowych.

Naukowcy mają nadzieję, że już wkrótce będzie możliwe rozpoczęcie testów na ludziach.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rak piersi | cukrzyca | miażdżyca | tłuszcz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama