Medycyna przyszłości

Nasze organy pochodzą od wirusów

​Geny zapożyczone od wirusów dały komórkom zdolność do wzrostu i wytwarzania złożonych organów. Bez nich, życie na Ziemi zapewne ograniczałoby się do rachitycznych zlepków komórek.

Do prawidłowego rozwoju wszystkich organów i reprodukcji niezbędne jest łączenie się komórek. Do niedawna naukowcy nie wiedzieli jaka była ewolucja mechanizmu łączenia się komórek, gdyż trudno było zidentyfikować białka powierzchniowe ułatwiające przebieg tego procesu. Do tej pory poznano jedynie dwa typy tych protein.

Pierwszym ze wspomnianych białek była syncytyna, którą odkryto w 2000 r. Geny, które umożliwiły wykształcenie się tej proteiny u organizmów wyższych, pochodzą od wirusów. Drugie z białek - EEF-1 - zostało zidentyfikowane w 2002 r. podczas tworzenia się skóry nicienia Caenorhabditis elegans. Dalsze badania wykazały, że EFF-1 wchodzi w skład większej rodziny protein FF.

Najnowsze badania wskazują, że nie tylko syncytynę zawdzięczamy wirusowym genom. Rodzina białek FF również pochodzi od tych najprostszych mikroorganizmów. EFF-1 ma trójwymiarową strukturę podobną do protein wytwarzanych przez wirusy, które służą do wdzierania się do zarażanych komórek. Mechanizm otwierania błon komórkowych - zarówno w zakażeniu wirusowym, jak i łączeniu się komórek w większe agregaty, jest podobny.

Skoro białko EFF-1 jest tak podobne do protein produkowanych przez wirusy, to też z tych mikroorganizmów musi pochodzić gen odpowiedzialny za powstawanie EFF-1. Wygląda na to, że każdy z nas ma w sobie coś z wirusa.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wirusy | organy | białka | wirusologia | ewolucja życia | wirusy onkolityczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy