Neurochirurgia Inków była na poziomie medycyny z XIX wieku
W czasach imperium Inków lekarze wykonywali bardziej udane operacje trepanowania czaszki niż chirurdzy w XIX wieku. Tak przynajmniej wynika z artykułu opublikowanego w czasopiśmie "World Neurosurgery".
Zespół naukowców z USA, kierowany przez neurologa Davida Kushnera, zbadał około 160 ludzkich czaszek, znalezionych w okolicach dawnej stolicy Inków, miasta Cuzco w dzisiejszym Peru. Szczątki pochodzą z okresu XV-XVI wieku.
Naukowcy nie znaleźli śladów przewlekłych ran wzdłuż krawędzi otworów chirurgicznych czaszek. Gładka, wygojona kość świadczyła, że najprawdopodobniej po operacji pacjenci przeżywali kilka miesięcy lub nawet kilka lat.
Analizując wszystkie próbki, naukowcy doszli do wniosku, że po operacjach przeżywało około 83 procent pacjentów. Dla porównania, podczas wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku chirurdzy, którzy stosowali podobne metody leczenia, wykonali jedynie nieco ponad 50 procent udanych operacji głowy.
Naukowcy uznali te wyniki za zdumiewające. Zdaniem badaczy próbki czaszek sugerują, że niektórzy pacjenci mogli znieść nawet do pięciu takich operacji.