Medycyna przyszłości

Niezwykły przypadek! Torbiel wywołana soczewką kontaktową sprzed 28 lat

Takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, ale tym bardziej warto o nich pisać. Soczewka kontaktowa założona przez pewną kobietę prawie 30 lat temu utknęła pod powieką i teraz wywołała poważny stan chorobowy.

W "BMJ Case Reports" można przeczytać o nietypowym incydencie z soczewkami kontaktowymi. Okulista z Dundee w Szkocji opisał przypadek pacjentki, która pojawiła się z obrzękiem górnej powieki lewego oka. Badanie przy pomocy rezonansu magnetycznego wykazało, że w tym miejscu utworzyła się torbiel. Kiedy chirurdzy wkroczyli do akcji odkryli, że torbiel jest wynikiem obecności twardej soczewki kontaktowej wbitej w miękką tkankę powieki.

Twarde soczewki kontaktowe są alternatywą dla miękkich soczewek kontaktowych - stosuje się je w leczeniu skomplikowanych wad wzroku. Z tego typu soczewek mogą korzystać także osoby po przeszczepach rogówki, z nieregularnym astygmatyzmem oraz ze stożkiem rogówki.

W raporcie stwierdzono, że pacjentka została uderzona lotką w lewe oko podczas gry w badmingtona. Noszona przez nią soczewka nie wypadła, ale wbiła się w powiekę. Przez 28 lat nie dawała ona żadnych objawów, ale kiedy wytworzyła się torbiel, szybko namierzono sprawcę.

Przy tej okazji eksperci przypominają, by regularnie zmieniać soczewki kontaktowe i nie zapominać o ich ściąganiu podczas snu.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: soczewki kontaktowe | okulistyka | torbiel | oczy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy