Medycyna przyszłości

Nowatorska terapia antynowotworowa. O krok od spersonalizowanych leków?

​Firma Presage Biosciences prowadzi badania nad innowacyjną metodą walki z nowotworami, która może doprowadzić do całkowitej eliminacji komórek rakowych z organizmu pacjenta.

Nowatorska technika Presage Biosciences wykorzystuje specjalne urządzenie, które wstrzykuje bezpośrednio do guza niewielkie dawki różnych leków. Tkanka nowotworowa jest następnie usuwana i poddawana badaniom, pozwalającym stwierdzić, który z leków najlepiej ją niszczy. W kolejnym etapie terapii lek najskuteczniej zwalczający dany nowotwór miałby być poddawany pacjentowi dożylnie, by zniszczyć pozostałe w organizmie komórki rakowe.

Obecnie stosowane przez onkologów leki nie dają gwarancji na wyleczenie, bowiem nie są spersonalizowane pod kątem konkretnego nowotworu. Dany medykament często nie zwalcza samej choroby, a wywołuje poważne efekty uboczne.

- Mam już dość przepisywania dzieciom eksperymentalnych leków, których szanse zadziałania wynoszą zaledwie 6 proc., a które najprawdopodobniej tylko im zaszkodzą - powiedział Jim Olson, pediatra-neuroonkolog z Seattle Children's Hospital, a zarazem założyciel Presage Biosciences.

Iniekcyjne urządzenie Presage składa się z licznych igieł, które przez skórę wstrzykują lek bezpośrednio do guza (o ile jego lokalizacja na to pozwala). Ilość wprowadzanego środka to zaledwie jedna piąta kropli, co powinno zadziałać na guza, jednocześnie nie wywołując żadnych skutków ubocznych w organizmie pacjenta.

Innowacyjna terapia Presage Biosciences przyda się nie tylko w spersonalizowanym leczeniu najbardziej złośliwych nowotworów, ale może być wykorzystywana do badań nad kombinacjami różnych leków. Firma Olsona opublikowała już dane z wynikami testów klinicznych, a samo urządzenie jest stosowane przez firmę farmaceutyczną Millenium.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nowotwór | raki | chemioterapia | terapia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy