Nowy pomysł na walkę z wirusem HIV

Naukowcy w Uniwersytetu w Wisconsin opracowali nową metodę, która może potencjalnie zatrzymać rozwój wirusa HIV, zakłócając mechanizm jego replikacji.

Uczeni odkryli, jak RNA wirusa rozprzestrzenia się po całej komórce. Uważa się, że RNA przenosi się z wirusa bezpośrednio do "linii produkcyjnej" komórek, gdzie dochodzi do ich replikacji. Ale droga ta nie jest bezpośrednia. Według wyników badań opublikowanych w "Journal of Virology", wirusowe RNA i białka rozprzestrzeniają się wewnątrz cytoplazmy komórkowej i struktur komórkowych podobnie jak ciecz. W pewnym momencie RNA łączy się z antygenem gag i przenosi się do błony komórkowej w celu wytworzenia nowych wirusów.

Wzbogaceni w tę wiedzę naukowcy opracowali metodę zakłócającą produkcję wirusa HIV. Uważają, że można wiązać cząsteczkę RNA z innymi regionami komórki, ograniczając jej interakcję z antygenem gag.

- Trudno jest stwierdzić czy ta strategia zabija wirusa. Łącząc ją z istniejącymi lekami można zwiększyć ich skuteczność - powiedział Jordan Becker, jeden z autorów odkrycia.

Dane uzyskane przez naukowców z Uniwersytetu w Wisconsin są bardzo podstawowe i potrzeba kolejnych badań, by usprawnić opisywaną technikę. Panuje przekonanie, że strategia mająca na celu utrzymanie RNA z dala od antygenu gag może pomóc w walce z wirusami, które rozwinęły pewną formę oporności na leki.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wirus hiv | antygeny | AIDS | walka z AIDS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy