Medycyna przyszłości

Od tego leku komórki rakowe po prostu wybuchają

Stworzono nowoczesny lek, który sprawia, że agresywne formy komórek raka mózgu po prostu wybuchają.

Glejak wielopostaciowy (GBM) jest jednym z najgroźniejszych nowotworów mózgu. Cechuje go najwyższy stopień złośliwości i błyskawiczny wzrost w tkance nerwowej, przez co średnia życia pacjentów, u których go zdiagnozowano wynosi jedynie 15 miesięcy. Teraz naukowcy ze szwedzkiego Karolinska Institutet stworzyli lek, który może doprowadzić do eksplozji komórek glejaka.

Vacquinol-1 jest pochodną chininy - substancji będącej pierwszym skutecznym lekiem przeciwko malarii, która jest pozyskiwana z kory drzewa chinowego. Vacquinol-1 jest o tyle innowacyjny, że działa tylko na komórki rakowe, pozostawiając zdrową tkankę nienaruszoną.

Cząsteczki leku zaburzają równowagę energetyczną komórek rakowych marszcząc ich błonę komórkową i napełniając wnętrze wakuolami w niekontrolowany sposób. Dzieje się tak aż do momentu, gdy komórka rakowa nie zostaje rozsadzona od środka.

Po podaniu niezwykłego leku myszom, ich guzy przestały rosnąć i w końcu całkowicie znikły, dzięki czemu gryzonie żyły średnio o 50 dni dłużej niż grupa kontrolna, której leku nie podano. Do badań klinicznych jeszcze droga daleka, ale Vacquinol-1 może okazać się jednym z najskuteczniejszych leków nowotworowych kiedykolwiek stworzonych przez człowieka.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Onkologia | glejak | nowotwór | rak mózgu | mózg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy