Odkryto prawdziwe źródło SARS

SARS to koronawirus, który niespodziewanie pojawił się w Azji Południowo-Wschodniej w 2002 r. zabijając 774 osoby. Teraz naukowcom udało się zlokalizować jego źródło. Są nim nietoperze.

SARS (Zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej) to rodzaj niezwykłego zapalenia płuc, który po raz pierwszy pojawił się w chińskiej prowincji Guangdong. Choroba jest wywoływana przez koronawirusa i zabiła aż 10 proc. wszystkich zarażonych. Do teraz naukowcy byli w błędzie odnośnie jego źródła. Twierdzili, że SARS pochodzi od łaskuna chińskiego, czyli niewielkiego drapieżnego ssaka, będącego w Azji prawdziwym przysmakiem kulinarnym.

Niedawno jednak zespół badawczy z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) odkrył wirusa podobnego do SARS u nietoperzy wskazując je jako oryginalne źródło choroby. Wirusa SL-CoV WIV1 zlokalizowanu w odchodach nietoperzy z rodziny podkowcowatych (Rhinolophidae). Liczy ona 130 gatunków, a w Polsce ma dwóch przedstawicieli - podkowca małego i podkowca dużego.Wirus w komórkach ludzkich wiąże się z tym samym receptorem, co u nietoperzy - ACE2. To oznacza, że SARS może przenosić się bezpośrednio z nietoperzy na ludzi, a nie z wykorzystaniem gatunków pośrednich, jak dotychczas uważano.

Naukowcy są przekonani, że nowe odkrycie pozwoli na lepszą ochronę przed SARS w przyszłości. Z drugiej strony zwracają uwagę na konieczność ochrony naturalnych siedlisk nietoperzy, by te nie musiały przenosić się do gęsto zaludnionych obszarów miejskich, gdyż tam mogą zagrażać ich mieszkańcom.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wirus | nietoperze | koronawirus | sars | epidemia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama