Medycyna przyszłości

Oksytocyna pomaga zachować trzeźwość

Naukowcy odkryli kolejne pozytywne działanie oksytocyny, zwanej hormonem miłości. Tym razem okazało się, że substancja ta zapobiega odurzeniu alkoholem.

Zespół uczonych z University of Sydney pod kierownictwem Michaela Bowena potwierdził, że oksytocyna może blokować wywołane alkoholem uwalnianie dopaminy. Zwierzęta, którym przed spożyciem alkoholu podano oksytocynę, zachowywały się jak trzeźwe zwierzęta. Nikt wcześniej nie zaobserwował podobnego zjawiska.

Naukowcy przeprowadzili kolejny eksperyment, który miał na celu zweryfikować jak długo szczury są w stanie wisieć głową w dół na metalowej siatce.

- Trzeźwe zwierzęta wytrzymywały ok. 10-15 s, a gryzonie po alkoholu zaledwie 2 s. U szczurów, którym bezpośrednio do mózgu podaliśmy oksytocynę, efekt był zbliżony do szczurów trzeźwych, bo wytrzymały one w niewygodnej pozycji ok. 10 s. Hormon niemal całkowicie odwracał wpływ alkoholu - powiedział Bowen.

Dalsze badania wykazały, że alkohol silnie wpływa na podjednostki delta receptorów GABA-alfa, które pełnią ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Reakcję da się jednak zahamować za pomocą oksytocyny.

Co ciekawe, uczonym udało się zapobiec odurzeniu dawką alkoholu stanowiącą odpowiednik 1,5 butelki wina, ale w przypadku wódki mechanizm już nie działał jak należy. Nie wiadomo dokładnie dlaczego tak się działo i dopiero kolejne badania będą mogły wyjaśnić tę tajemnicę.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oksytocyna | alkohol | GABA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy