Pierwsza zdalna operacja z użyciem sieci 5G przeprowadzona w Chinach

​W Chinach przeprowadzono pierwszą zdalną operację mózgu z wykorzystaniem technologii 5G. Dystans dzielący lekarza i pacjenta to ponad 3000 km.

Takich operacji będzie coraz więcej na całym świecie
Takich operacji będzie coraz więcej na całym świeciemateriały prasowe

Pacjent cierpiący na chorobę Parkinsona przeszedł pierwszą w kraju zdalną operację na ludzkim mózgu wykorzystującą technologię 5G. Od tego czasu przeprowadzono kilka podobnych zabiegów.

Z pomocą China Mobile i firmy Huawei, China's PLA General Hospital (PLAGH) przeprowadził operację przy użyciu technologii 5G. Operacji dokonał Ling Zhipei, główny lekarz w PLAGH i polegała ona na wszczepieniu do mózgu pacjenta urządzenia do głębokiej stymulacji mózgu (DBS), aby pomóc w kontrolowaniu objawów choroby Parkinsona.

Ling, który pracuje na zmianę w głównym kampusie PLAGH w Pekinie i w szpitalu PLAGH na Hajnan, wyspie oddalonej o 3000 km, przeprowadził operację w ciągu ok. 3 godzin. 

Ling nie spodziewał się, że przejdzie do historii, kiedy wezwano go do przeprowadzenia operacji.

- Pracuję na zmianę w Pekinie i na Hajnan, a operacja odbyła się podczas mojej zmiany na Hajnan. Pacjent z chorobą Parkinsona w Pekinie potrzebował operacji i nie mógł polecieć na Hajnan. Sieć 5G rozwiązała problemy, takie jak opóźnienie wideo i opóźnienie zdalnego sterowania, które występują w sieci 4G, zapewniając operację w czasie niemal rzeczywistym. I prawie nie czujesz, że pacjent jest oddalony o 3000 kilometrów - powiedział dr Ling Zhipei.

Sieć 5G rewolucjonizuje nasze życie, ale także i medycynę. Wielu ekspertów uważa, że autonomiczne roboty wkrótce staną się stałym członkiem personelu medycznego w każdym szpitalu, wykonując różnego rodzaju obowiązki - od monitorowania parametrów życiowych, przez pobieranie krwi, a nawet przeprowadzanie operacji.

"Teraz wiesz": Jak nie zgubić się w kosmosie? Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas