Medycyna przyszłości

Pierwsze dziecko urodzone po przeszczepie macicy od martwej dawczyni

W Brazylii urodziło się pierwsze dziecko po przeszczepie macicy od zmarłej dawczyni. To przełomowe wydarzenie może dać nadzieję 1 na 500 kobiet, które cierpią na niepłodność z powodu anomalii związanych z macicą.

Zdrowa dziewczynka przyszła na świat w wyniku cięcia cesarskiego w Hospital das Clinicas należącym do Uniwersytetu Medycznego w Sao Paulo. Jej matka przeszła transplantację macicy od zmarłej kobiety, a następnie poddano ją zapłodnieniu in vitro zaledwie 7 miesięcy później .

32-letnia kobieta urodziła się bez macicy z powodu zespołu Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera (MRKH), schorzenia dotykającego jedną na 4500 kobiet. Przeszczepu macicy dokonano podczas 10,5-godzinnej operacji we wrześniu 2016 r. Dawcą była 45-letnia kobieta, która zmarła na skutek udaru.

Matka i dziecko opuściły szpital zaledwie trzy dni po porodzie, a w kolejnych miesiącach dziewczynka rozwijała się prawidłowo.

- Wykorzystanie zmarłych dawców mogłoby znacznie rozszerzyć dostęp do tego leczenia, a nasze wyniki stanowią potwierdzenie nowej opcji dla kobiet z niepłodnością macicy - powiedział dr Dani Ejzenberg, główny autor badań.

Do tej pory na świecie urodziło się 11 dzieci po transplantacjach macicy od żywych dawców, ale dziewczynka z Brazylii jest pierwszą, która urodziła się po przeszczepie macicy od martwego dawcy. 

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | transplantacja | macica
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy