Pierwszy lek z aktywnym wirusem trafia do aptek

Firma Amgen otrzymała zgodę na sprzedaż leku przeciwnowotworowego o nazwie Imlygic, zawierającego wirusa jako składnik aktywny. To pierwszy taki przypadek w historii medycyny.

Imlygic to przedstawiciel nowej klasy leków, zawierających wirusy jako składniki aktywne. Imlygic zawiera zmodyfikowanego wirusa opryszczki, któremu nadano właściwości onkolityczne, czyli takie, które pozwalają na odnajdywanie i niszczenie komórek nowotworowych. Firma Amgen stała się pierwszą na rynku, która otrzymała zgodę od Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na sprzedaż preparatu.

Imlygic najlepiej sprawdza się w walce z czerniakami. Wstrzykuje się go bezpośrednio do guza, a lek zabija tworzące go komórki, a ponadto pobudza komórki odpornościowe. Jest to możliwe dzięki niezwykłym właściwościom wirusa opryszczki Talimogene laherparepvec (T-VEC), który potrafi przenikać do komórek nowotworowych. Co więcej, wirus ma wbudowaną cytokinę zwaną czynnikiem stymulującym tworzenie kolonii granulocytów i makrofagów (GM-CSF).

Przed decyzją FDA, Europejska Agencja Medyczna wydała pozytywną decyzję o Imlygic. Powszechnie wiadomo, że dający przerzuty czerniak jest jednym z najtrudniejszym nowotworów do leczenia. Jedna forma terapii jest zazwyczaj nieskuteczna przeciwko niemu. To właśnie dlatego tak ważne jest, by preparaty z wirusami onkolitycznymi osiągnęły sukces.

Imlygic ma trafić do amerykańskich aptek w ciągu tygodnia. Cena terapii oscylować będzie wokół 65 tys. dolarów.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: onkologia | nowotwory | czerniak | wirusy onkolityczne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy