Medycyna przyszłości

Szczepionka skuteczna niezależnie od temperatury

Szczepionki muszą być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, by utrzymać swoją skuteczność. Osoby żyjące bez dostępu do elektryczności mają z tym problem i nie mogą zażywać często ratujących życie medykamentów. Wkrótce może się to zmienić dzięki firmie Nanoly, która opracowała specjalny polimer zapewniający szczepionkom pełną funkcjonalność, bez względu na temperaturę otoczenia.

Według informacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w wyniku chorób, którym mogłyby zapobiec szczepienia, rocznie umiera około 2 mln osób. Zespół naukowców z Nanoly ma nadzieję, że wkrótce ten mało imponujący trend ulegnie zmianie. Ma być to możliwe dzięki technologii, która zapewni lekom odpowiednią temperaturę niezależnie od otoczenia - nawet w rejonach świata, w których dostęp do służby zdrowia nie jest powszechny.

- Zamrażanie szczepionek do transportu lotniczego lub morskiego jest bardzo kosztowne. Chcemy wyeliminować konieczność przeprowadzania tego procesu - powiedział Nanxi Liu, jeden ze studentów uczestniczących w projekcie firmy Nanoly.

Tajemnicą opracowanej przez Nanoly technologii jest specjalny polimer, który otacza szczepionkę warstwą ochronną. Sama substancja nie jest niczym nowym, ale do tej pory nikt nie wpadł by zastosować ją do takich celów.

Zespół Nanoly ma nadzieję, że ich substancja spełni wszystkie niezbędne normy i zostanie wprowadzona na rynek w ciągu najbliższych 5 lat. Gdy tak się już stanie, na pewno uratuje ona życie niejednej osobie.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szczepionka | Medycyna | choroby | leczenie | lekarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama