Medycyna przyszłości

Uwaga na pierwotniaki na basenach

W Stanach Zjednoczonych wzrasta ryzyko infekcji pierwotniakami Cryptosporidium. Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) ostrzegają przed kąpielami w basenach. Co z Europą?

Pierwotniaki z rodzaju Cryptosporidium powodują zakażenia układu pokarmowego i nieprzyjemne biegunki. Można zarazić się nimi na basenie lub innym zamkniętym kąpielisku, w którym można połknąć coś, co miało kontakt z odchodami chorej osoby. CDC ostrzega, że zakażenie objawia się biegunką, torsjami, nudnościami, wymiotami, a nawet odwodnieniem. Objawy chorobowe mogą utrzymywać się nawet przez 3 tygodnie.

W 2016 r. w Stanach Zjednoczonych wystąpiły co najmniej 32 ogniska choroby, dwa razy więcej niż w 2014 r. W stanie Ohio Cryptosporidium wykryto u 1940 osób, podczas gdy w latach 2012-2015 tych przypadków było znacznie mniej, bo 571.

Pierwotniaki z rodzaju Cryptosporidium są trudne do zabicia, ponieważ mogą przetrwać chlorowanie wody i standardowe środki dezynfekujące stosowane do czyszczenia basenów, które błyskawicznie zabijają inne zarazki. Aby całkowicie pozbyć się Cryptosporidium CDC zaleca zamknięcie basenu po wykryciu zanieczyszczenia i zastosowanie tzw. hiperchlorowania.

Lekarze ostrzegają, że osoby, które niedawno cierpiały na biegunkę powinny unikać kąpieli w basenie i pozostawać z dala od wody. Tymczasem raport przeprowadzony przez Amerykańską Radę Jakości Wody i Zdrowia wykazał, że aż 25 proc. dorosłych wskakuje do basenu w godzinę po wystąpieniu biegunki.

Czy Europa, w tym Polska, jak i inne kontynenty, mają się czego obawiać? Jak najbardziej, pierwotniaki mogą pojawić się na każdym, źle zarządzanym basenie. W Polsce - na szczęście - te organizmy występują bardzo rzadko, ale w okresie letnim, kiedy dużo podróżujemy po Europie i świecie, warto mieć na uwadze to zagrożenie. Aby uniknąć zakażenia pierwotniakiem, należy unikać połykania wody podczas pływania, co na basenie oczywiście łatwiej powiedzieć, niż zrobić. 

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: biegunka | basen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama