Zagrożenie dengą. Komary stają się niebezpieczne
Denga stanowi rosnące zagrożenie na globalnym poziomie z uwagi na przyśpieszające zmiany klimatyczne i ich wpływ na ekosystemy. Choroba ta staje się coraz bardziej powszechna w obszarach tropikalnych i subtropikalnych. Jak się przed nią bronić?

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) alarmuje. Popularny kierunek podróży, Fidżi, jest objęty ostrzeżeniem przed dengą.
Śmiertelna choroba. Jakie kraje są zagrożone?
Na początku kwietnia gwałtownie wzrosła liczba zachorowań na dengę w zachodniej części Pacyfiku.
Gorączka denga to wirus, który czasem prowadzi do śmierci. Przenoszony jest przez komary w wieku krajach, m.in. Meksyku, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej i Azji Południowo-Wschodniej. I chociaż podróżowanie oficjalnie wciąż jest nieograniczone, CDC zaleca ostrożność.
Fidżi również zmaga się z podwyższonym poziomem zachorowań na dengę, a niektóre z nich okazały się śmiertelne.
- Około połowa populacji świata jest obecnie narażona na ryzyko zachorowania na dengę, a szacuje się, że każdego roku odnotowuje się od 100 do 400 milionów zakażeń - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Jak przebiega denga?
Choroba może powodować objawy grypopodobne, takie jak gorączka, ból głowy i mięśni, nudności, a przez to, że nie ma na nią lekarstwa, w ciężkich przypadkach może być śmiertelna. Na łagodne objawy pomocne mogą okazać się leki przeciwbólowe, np. paracetamol.
W większości przypadków choroba przebiega jednak bezobjawowo, przy czym dorośli mogą doświadczać silniejszych dolegliwości niż dzieci. Objawy, jeśli są, pojawiają się zwykle w ciągu od 3 do 14 dni od ukąszenia przez zakażonego komara. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby konieczna jest hospitalizacja.
Rząd Fidżi zauważył, że według historycznych wzorców przypadki zachorowań na dengę wzrastają po obfitych opadach deszczu i powodziach. W związku z globalnym ociepleniem coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, które mogą powodować rozwój takich chorób jak denga.
Jak się chronić przed dengą?
Zakażenie jednym szczepem wirusa dengi powoduje dożywotnią ochronę przed nim, jednak wciąż możliwe jest zachorowanie na inne szczepy. Choroba nie może być przenoszona bezpośrednio z osoby na osobę, jednak jeśli zdrowy komar ukąsi chorego człowieka, może zostać zarażony i roznosić dengę dalej.
Najlepszym sposobem na ochronę jest ograniczenie narażenia na komary w obszarach objętym ryzykiem zachorowania. Wciąż badany jest związek między dengą a zmieniającym się klimatem i jedno z badań wykazało, że płytkie wody wypełnione odpadami i zanieczyszczeniami są idealnym siedliskiem komarów. Dlatego należy zwrócić uwagę na recykling i ponowne wykorzystanie naszych odpadów, tak by nie trafiały na wysypiska śmieci. Dzięki temu możemy złagodzić liczbę zachorowań na gorączkę denga, a jednocześnie dbać o środowisko.