Reklama

Wieczna młodość w zasięgu telomerów

​Naukowcy odkryli niedawno metodę pozwalającą zachować młodość, a przynajmniej wyraźnie spowolnić procesy starzenia.

Telomery to fragmenty chromosomów, zlokalizowane na ich końcach, które stanowią zabezpieczenie przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Telomery skracają się podczas podziałów komórkowych, a proces ten chroni przed nowotworzeniem, przekładając się jednocześnie na proces starzenia. U młodych osób telomery liczą ok. 8-10 tys. nukleotydów, a kiedy skrócą się do krytycznej wartości, komórka przestaje się dzielić lub umiera.

Zespół uczonych ze Stanford University School of Medicine opracował nowatorską metodę wydłużania telomerów nawet o tysiąc nukleotydów, cofając nasz zegar biologiczny o kilka lat. Udało się to dzięki przesłaniu do komórek sekwencji enzymu zwanego telomerazą, który odpowiada za odbudowę nici wiodącej DNA. Oznacza to także, że w ten sposób można leczyć choroby wywołane przez wadliwe telomery i powodujące przedwczesne starzenie.

Sekwencja telomerazy zostało dostarczone do komórek przy pomocy zmodyfikowanego mRNA, które po 48 godzinach znika z organizmu. Odbudowane telomery nie regenerują się bez końca, nie dochodzi do transformacji nowotworowej, a każdy kolejny podział skraca telomery.

Naukowcy rozpoczęli już testy na różnych typach komórek. Gra jest warta świeczki, gdyż choćby spowolnienie procesów starzenia mogłoby ocalić życie milionom ludzi na Ziemi.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: telomery | starzenie się | genetyka | nieśmiertelność

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy