Medycyna przyszłości

Został uderzony w oko i dostał zaćmy

36-letni mężczyzna został uderzony w twarz tak mocno, że dostał zaćmy. Ten niezwykły przypadek wydarzył się w indyjskim Pendżabie.

Zaćma to wrodzona lub degeneracyjna choroba oczu, prowadząca do zmętnienia soczewki. Jest jedną z przyczyn ślepoty. Choroba polega na powstawaniu plamek lub zmętniałych obrazów na zwykle przezroczystej soczewce oka, co utrudnia promieniom świetlnym przedostanie się do siatkówki, a w konsekwencji powoduje pogorszenie ostrości wzroku. Na zaćmę cierpi ok. 20 mln osób na całym świecie, w Polsce jest ich 800 tys.

Zaćma może powstać w wyniku długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV, czynników genetycznych, a także urazów oka. Podczas gdy zaćma związana z wiekiem zwykle przejawia się jako rozproszona mgła, zaćma wywołana przez uraz mechaniczny zazwyczaj przybiera fantazyjny kształt. U wspomnianego pacjenta zaobserwowano kształt gwiazdy - rodzaj zaćmy zwany "gwieździstą" lub "rozetową".

Mężczyzna zaczął odczuwać zaburzenia widzenia zaledwie 6-7 godzin po tym, gdy został uderzony. Czasami pierwsze objawy zaćmy mogą wystąpić nawet kilka miesięcy po urazie.

Na szczęście uraz oka nie okazał się poważny. Po zastosowaniu standardowej procedury chirurgicznej, mężczyzna odzyskał prawidłowe widzenie. 

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zaćma | okulistyka | oczy | wzrok | wada wzroku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama