W Estonii odkryto najstarsze oko

Naukowcy odkryli coś, co może być najstarszym okiem jakie znamy. Skamieniałość wskazuje na niezwykłą ewolucję narządu wzroku.

Ta skamieniałość zawiera najstarsze znane nam oko
Ta skamieniałość zawiera najstarsze znane nam okomateriały prasowe

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył w Estonii liczącą 530 mln lat skamielinę należącą do trylobitu. Chodzi dokładnie o gatunek Schmidtiellus reetae, który żył w epoce paleozoicznej 541-251 mln lat temu. Mimo nieznacznych różnic, oko trylobitu jest zaskakująco podobne do współczesnych narządów wzroku. Oznacza to, że oczy nie zmieniły się w dużym stopniu przez pół miliarda lat.

Pierwsze oko

- To może być najwcześniejsze oko, jakie udało nam się znaleźć. Starsze okazy w warstwach poniżej tej skamieniałości zawierają ślady pierwotnych zwierząt, które były zbyt miękkie, by mogły zostać skamieniałe i z czasem uległy dezintegracji - powiedziała prof. Brigitte Schoenemann z Uniwersytetu w Kolonii.Prawe oko skamieniałości zostało częściowo wyłupione, co pozwoliło naukowcom zajrzeć we wnętrze oczodołu. Uczeni stwierdzili, że jest to prymitywna forma oka złożonego zbudowana z ok. 100 drobnych komórek wzrokowych zwanych ommatidiami - podobnych do tych występujących u współczesnych pszczół. Analizując oko Schmidtiellus reetae naukowcy wywnioskowali, że organizm ten miał słaby wzrok w porównaniu ze współczesnymi zwierzętami. Był on jednak wystarczający do dostrzeżenia drapieżników i otaczających przeszkód. Kilka milionów lat później inne gatunki trylobitów opracowały ulepszone oko złożone.

Nauka BEZ fikcji: EwolucjaINTERIA.TVVideo Brothers
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas