W Estonii odkryto najstarsze oko
Naukowcy odkryli coś, co może być najstarszym okiem jakie znamy. Skamieniałość wskazuje na niezwykłą ewolucję narządu wzroku.
Międzynarodowy zespół naukowców odkrył w Estonii liczącą 530 mln lat skamielinę należącą do trylobitu. Chodzi dokładnie o gatunek Schmidtiellus reetae, który żył w epoce paleozoicznej 541-251 mln lat temu. Mimo nieznacznych różnic, oko trylobitu jest zaskakująco podobne do współczesnych narządów wzroku. Oznacza to, że oczy nie zmieniły się w dużym stopniu przez pół miliarda lat.
Pierwsze oko
- To może być najwcześniejsze oko, jakie udało nam się znaleźć. Starsze okazy w warstwach poniżej tej skamieniałości zawierają ślady pierwotnych zwierząt, które były zbyt miękkie, by mogły zostać skamieniałe i z czasem uległy dezintegracji - powiedziała prof. Brigitte Schoenemann z Uniwersytetu w Kolonii.
Prawe oko skamieniałości zostało częściowo wyłupione, co pozwoliło naukowcom zajrzeć we wnętrze oczodołu. Uczeni stwierdzili, że jest to prymitywna forma oka złożonego zbudowana z ok. 100 drobnych komórek wzrokowych zwanych ommatidiami - podobnych do tych występujących u współczesnych pszczół.
Analizując oko Schmidtiellus reetae naukowcy wywnioskowali, że organizm ten miał słaby wzrok w porównaniu ze współczesnymi zwierzętami. Był on jednak wystarczający do dostrzeżenia drapieżników i otaczających przeszkód. Kilka milionów lat później inne gatunki trylobitów opracowały ulepszone oko złożone.