Przyszłość pola bitwy

Drony X-47B już na amerykańskich lotniskowcach

​Pierwsze dwa egzemplarze X-47B rozpoczęły testy na pokładzie lotniskowca USS Harry S. Truman.

X-47B to bezzałogowy, niewykrywalny dla radarów samolot US Navy, który zbudowano w oparciu o X-47A Pegasus. UAV produkcji Northrop Grumman przeszedł już pierwsze loty próbne, teraz czas na przetestowanie jego możliwości operowania na pokładach lotniskowców.

W tym celu na USS Truman przetransportowano pierwsze dwa egzemplarze X-47B wyposażone w haki do lądowania na lotniskowcach oraz składane skrzydła, dzięki którym zajmuje mniej miejsca w hangarach.

Zanim dron zostanie wystrzelony przy pomocy pokładowej katapulty, US Navy musi najpierw przetestować poruszanie się samolotu X-47B po pokładach okrętu. Choć UAV może latać samodzielnie, kołowanie przed startem odbywa się przy pomocy zdalnego sterowania. Technik, który steruje X-47B przed startem, kieruje pojazdem przy pomocy urządzenia zamontowanego na własnym ramieniu.

- Nikt jeszcze tego nie robił. Bezzałogowe pojazdy latające używane były już na całym świecie, ale X-47B jeszcze nigdy nie operował z pokładu lotniskowca. Podczas pracy na tym samolotem wszystko prowadzone jest krok po kroku, ponieważ nie wiemy, w jaki sposób zachowywać się będzie na pokładzie - powiedział Larry Tarver, oficer odpowiedzialny za samoloty na pokładzie USS Harry S. Truman.

W komunikacie prasowym dotyczącym testów US Navy twierdzi jednak, że "testy wykazały, że X-47B może kołować z precyzją, jakiej wymaga pokład startowy lotniskowca".

Reklama

Źródło informacji

Gizmodo
Dowiedz się więcej na temat: Drony | lotniskowiec | US Army
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy