Zagadki przyrody

Istnienie niezwykłej ośmiornicy poważnie zagrożone

W ubiegłym roku świat obiegły informacje o odkryciu nowego gatunku ośmiornicy nazwanej "Casper", na cześć przyjaznego duszka. Teraz okazuje się, że z powodu górnictwa głębinowego, jego istnienie jest zagrożone.

"Casper" to nowy gatunek ośmiornicy, odkryty wiosną ubiegłego roku. Żyje na głębokości 4000 m, a po raz pierwszy zaobserwowano go w pobliżu Hawajów. Tak duże głębokości są zaskakujące, gdyż ośmiornice zazwyczaj wolą płytsze wody.

Istnieją coraz poważniejsze obawy, że górnictwo głębinowe (pozyskiwanie złóż metali i minerałów z oceanów) może doprowadzić do wyginięcia tajemniczych organizmów, które nawet jeszcze nie zostały sklasyfikowane (jak choćby Casper).

Samice gatunku nazywanego potocznie Casper składają jaja na martwych szkieletach gąbek, które są bogate w metale, np. mangan. Samice chronią rozwijającego się potomstwa przez cały czas, nawet przez kilka lat. To właśnie z tego powodu, górnictwo głębinowe może być poważnym zagrożeniem dla dalszego istnienia Caspera.

- To odkrycie pokazuje, jak musimy przyłożyć się do głębszego zrozumienia fundamentalnej ekologii i cyklu życiowego poszczególnych gatunków - powiedział dr Jon Copley z Uniwersytetu w Southampton.

Naukowcy ostrzegają, że przyszłość ośmiornic i innych zwierząt - zarówno tych dużych, jak i małych - musi być brana pod uwagę przy zarządzaniu regionami "atrakcyjnymi komercyjnie". 

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gatunki zagrożone | oceanologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy