Skarby polskich królów odnalezione. Przetrwały wojnę

W katakumbach Katedry w Wilnie odkryto skarby, które przez dziesięciolecia były ukryte przed światem. Wśród artefaktów, które odnalazły się po niemal 85 latach, znajdują się korony pogrzebowe oraz insygnia należące do średniowiecznych władców Europy, w tym Polski.

Jedna z koron ukryta w Wilnie w 1939 roku po wybuchu II wojny światowej
Jedna z koron ukryta w Wilnie w 1939 roku po wybuchu II wojny światowejAistė Karpytė, Vilnius Archdiocesedomena publiczna

Przez lata czekały na odkrycie po tym, jak zostały ukryte po wybuchu II wojny światowej. Badacze poinformowali, że znaleźli w katakumbach katedry w Wilnie skarby, które mają ogromne znaczenie dla historii Litwy i Polski, ale również całej Europy. A mowa o cennych artefaktach, jak korona należąca do Aleksandra Jagiellończyka, króla Polski i wielkiego księcia litewskiego, który panował w latach 1461–1506.

Cenne artefakty władców Polski i Litwy

Wśród przedmiotów znajdują się również korona, łańcuch, medalion, pierścień oraz tablica grobowa Elżbiety Habsburżanki, pierwszej żony króla Polski i wielkiego księcia litewskiego, Zygmunta II Augusta. Na miejscu odkryto także insygnia drugiej małżonki monarchy, Barbary Radziwiłłówny, w tym koronę, berło, jabłko królewskie, trzy pierścienie oraz łańcuchy i tablice grobowe. Barbara Radziwiłłówna była jedną z najwybitniejszych postaci swojej epoki, a jej związek z królem Zygmuntem II Augustem był ważnym wydarzeniem w naszej historii.

Odnalezione insygnia pogrzebowe monarchów Litwy i Polski to bezcenne skarby historyczne, symbole długiej tradycji państwowości litewskiej, znaki Wilna jako stolicy oraz wspaniałe dzieła złotnictwa i jubilerstwa
powiedział arcybiskup Wilna, Gintaras Grušas w oświadczeniu przekazanym CNN przez Archidiecezję Wileńską.

Zawinięte w gazety z września 1939 roku

Zgodnie z informacjami zawartymi w komunikacie, przedmioty te były umieszczane w sarkofagach władców po ich śmierci, a korony nie były noszone, lecz wykonane po śmierci, aby stały się częścią grobowca: Odnalezienie tych artefaktów ma szczególne znaczenie dla naszej państwowości, ponieważ ukazuje Wilno jako nekropolię elit Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Przedmioty te zostały po raz pierwszy odkryte w 1931 roku, kiedy to katedra była czyszczona po wiosennej powodzi. Wówczas w katakumbach znaleziono sarkofagi władców, które zostały wystawione na publiczną ekspozycję. Po wybuchu II wojny światowej w 1939 roku skarby zostały ukryte, a liczne poszukiwania nie przyniosły efektu. Dopiero w 2024 roku badacze postanowili ponownie zbadać katakumby, używając kamery endoskopowej. W grudniu 2024 roku artefakty - zapakowane w gazety datowane na wrzesień 1939 roku - zostały odzyskane.

Przedmioty te będą badane, poddane konserwacji i w przyszłości zaprezentowane publiczności
poinformowała Archidiecezja Wileńska.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

interia© 2025 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas