Jednorożce żyły kiedyś razem z ludźmi

Równiny południowej Rosji, Azji Środkowej i Europy Wschodniej były kiedyś domem dla Elasmotherium sibiricum, starożytnego gatunku nosorożca znanego również jako "jednorożec syberyjski".

Tak mógł wyglądać Elasmotherium sibiricum
Tak mógł wyglądać Elasmotherium sibiricummateriały prasowe

Od dawna zakładano, że bestia ta wymarła między 200 a 100 tys. lat temu. Najnowsze badania sugerują, że z "jednorożcem syberyjskim" mogli mieć kontakt także ludzie współcześni.

Naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie przeprowadzili nowe analizy szczątek 23 jednorożców syberyjskich. Sugerują one, że Elasmotherium sibiricum żył w Europie Wschodniej i Azji Środkowej co najmniej 39 000 lat temu, a być może nawet 35 000 lat temu.

Biorąc pod uwagę fakt, że ludzie przechodzili do Azji Środkowej i Syberii ok. 40 000 lat temu, jest bardzo prawdopodobne, że ludzie współcześni i neandertalczycy mieli kontakt z tymi 3,5-tonowymi olbrzymami.

- Te giganty wymarły dopiero ok. 40 000 lat temu. Znaleźliśmy kilka okazów, takich jak pełna czaszka, którą mamy w Muzeum, które świadczą, że żyły one razem z ludźmi - powiedział prof. Adrian Lister, główny autor odkrycia.

Badania DNA wykazały, że Elasmotherium sibiricum oddzielił się od współczesnej grupy nosorożców ok. 43 mln lat temu. Dieta tych zwierząt była wysoce wyspecjalizowana i ograniczała się do twardych, suchych traw. To nie ludzi uważa się za odpowiedzialnych wyginięcia Elasmotherium sibiricum, z wahania klimatu. 

Nauka BEZ fikcji: Odkrycia i wyginięciaVideo Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas