Odkryto najbardziej kompletny szkielet afrykańskiego dinozaura

​W Egipcie odkryto najbardziej kompletny szkielet afrykańskiego dinozaura z późnej kredy. Może on pomóc znaleźć związek między dinozaurami z Europy i Afryki.

Nowo odkryty dinozaur został nazwany Mansourasaurus shahinae i należy do rodziny zauropodów znanych jako tytanozaury. Chociaż obejmuje ona naprawdę ogromne osobniki (jak Dreadnoughtus czy Argentinosaurus), nowo odkryty afrykański kuzyn był znacznie mniejszy. Rozmiarem i masą był zbliżony do afrykańskiego słonia.

- Mansourasaurus shahinae jest kluczowym nowym gatunkiem dinozaura i krytycznym odkryciem dla egipskiej i afrykańskiej paleontologii. Afryka wciąż pozostaje olbrzymim znakiem zapytania pod względem żyjących na lądzie zwierząt pod koniec Ery Dinozaurów - powiedział dr Eric Gorscak, współautor badań.

Większość tego, co wiemy o dinozaurach, które żyły na Ziemi w tamtym czasie pochodzi ze skamieniałości z Ameryki Północnej. Jeżeli chodzi o zwierzęta, które panowały na kontynencie afrykańskim ok. 100 mln lat temu, istnieje spora luka w naszej wiedzy. To sprawia, że odkrycie Mansourasaurusa jest szczególnie ważne.

W czasach kredy kontynenty podlegały ekstremalnym zmianom geologicznym i geograficznym. Afryka była już oddzielona od Ameryki Południowej, stawiając wiele gatunków zwierząt na różnych ścieżkach ewolucyjnych. Ale stopień powiązania między Afryką a Europą i Azją wciąż pozostaje tajemnicą.

Reklama

Okazuje się, że Mansourasaurus był bardziej podobny do dinozaurów z Europy i Azji, niż do gatunków z Ameryki Południowej. Oznacza to, że zwierzęta mogły w jakiś sposób podróżować między kontynentami.

- Ostatnie dinozaury w Afryce wcale nie były izolowane, w przeciwieństwie do tego, co sugerowano w przeszłości. Istniały połączenia z Europą - powiedział Gorscak.

Pozostałości Mansourasaurusa zostały odkopane na pustyni Sahara w Egipcie przez zespół paleontologów z Uniwersytetu Mansoura. Odnaleziono mnóstwo kości - od żeber i kręgosłupa po kości przednich kończyn, a nawet czaszki. Jest to jeden z najbardziej kompletnych szkieletów dinozaurów późnokredowych, jakie kiedykolwiek odkryto w Afryce.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: paleontologia | skamieniałości | dinozaury

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama