Zagadki przyrody

Stworzono chrząszcza z trzecim okiem

Amerykańscy naukowcy stworzyli chrząszcza z funkcjonalnymi trzema oczami. Zwierzę powstało dzięki możliwościom manipulacji genetycznych.

Uczeni z Uniwersytetu Indiana manipulowali genami chrząszcza i w przypadkowy sposób doprowadzili do wykształcenia trzeciego oka. Niestety, nie jest jasne, w jaki sposób do tego doszło.

Nie ma jednego genu, który wpływa na rozwój oczu. Aby narząd wzroku wykształcił się prawidłowo, niezbędna jest współpraca kilku genów wywołujących złożone efekty. Czasami zmieniając jeden z nich dochodzi do niespodziewanych konsekwencji.

Oznacza to, że celowe wykształcenie trzeciego oka u chrząszcza nie jest tak proste jak znalezienie genu typu on-off (włącznik-wyłącznik). Nie ma najmniejszych szans na przeprowadzenie podobnego eksperymentu u bardziej złożonych organizmów w niedalekiej przyszłości.

Eksperyment przeprowadzono na chrząszczach należących do rodzaju Onthophagus - stosunkowo prostych organizmów, którymi łatwo można manipulować z pomocu genów. Naukowcy stwierdzili, że "ewoluowanie nowej cechy fizycznej jest podobne do budowania nowej struktury z klocków LEGO bez instrukcji".

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: chrząszcz | biologia | geny | genetyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy