Jak sprawdzić, czy jesteśmy łatwym celem dla internetowych oszustów?

Na ataki cyberprzestępców narażony jest każdy, kto korzysta z internetu. Ryzyko kryje się nie tylko w podejrzanych stronach, e-mailach z niepewnymi załącznikami czy SMS-ach z nieznanymi linkami, lecz także w czynnościach, które w sieci wykonujemy codziennie. Kiedy jesteśmy bardziej narażeni na ataki w internecie?

Partnerem publikacji jest PKO BP

Mamy dobrą i złą wiadomość. Zła jest taka, że cyberprzestępczość to wyjątkowo prężnie i dynamicznie rozwijająca się gałąź przestępczości. Internetowi oszuści nieustannie udoskonalają stosowane już metody oraz stale rozszerzają ich zakres. Co więcej, czasy gdy za internetową przestępczość odpowiadały niemal wyłącznie wyspecjalizowane grupy - dawno już minęły.

Teraz dobra wiadomość: schematy działań cyberprzestępców pozostają niezmienne - jeśli je poznamy, będziemy w sieci bezpieczniejsi. Większość ataków przeprowadzanych na osoby prywatne bazuje na naszej naiwności, niewiedzy, emocjach czy pośpiechu. 

Możesz paść ofiarą cyberprzestępców, jeśli...

...chętnie klikasz w linki z sensacyjnymi informacjami w mediach społecznościowych, również te podsyłane przez znajomych

Warto mieć świadomość, że publikowane w mediach społecznościowych newsy wyjątkowo mocno wpływają na emocje. To właśnie tam różnego rodzaju ostrzeżenia i sensacyjne treści rozprzestrzeniają się niezwykle sprawnie. I bardzo mocno prowokują do kliknięcia oraz sprawdzenia, co się pod nimi kryje. A to doskonała sytuacja, aby oszuści mogli przeprowadzać ataki phishingowe.

To jedno z bardziej podstępnych przestępstw, z jakimi możemy spotkać się w sieci. Informacje wyłudzane są poprzez stworzone przez cyberprzestępców strony internetowe, smsy i e-maile. Te szatą graficzną, formą i treścią łudząco przypominają wiadomości przesyłane przez bank czy inne instytucje.

Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku korzystania z usług bankowych. Wyłudzenie haseł do kont czy numerów kart kredytowych może narazić nas na kradzież. Jak się przed tym chronić?

Warto pamiętać o zainstalowaniu programu antywirusowego i regularnie go aktualizować. Dbajmy także o pobieranie najnowszych wersji systemu operacyjnego oraz przeglądarki internetowej.

Pamiętajmy, że banki nigdy nie proszą o ujawnienie czy zweryfikowanie danych osobowych, informacji dotyczących numeru konta, karty kredytowej czy haseł i kodów jednorazowych (ze swojej strony wysyłają jedynie różnego rodzaju materiały informacyjne). Jeśli więc otrzymamy e-mail z prośbą o wspomniane dane od nadawcy podającego się za przedstawiciela banku, pod żadnym pozorem ich nie udostępniajmy.

Cyberprzestępcy podszywają się również pod firmy i wysyłają maile lub SMS-y z informacją, że zalegamy z opłatą za przesyłkę albo usługę itp. Obawiając się konsekwencji wynikających z nieuregulowania należności, otwieramy załącznik, który może zainfekować nasze urządzenie lub klikamy w link kierujący nas na fałszywą stronę internetową.

...w przypływie emocji dołączasz do internetowych zbiórek i w pośpiechu zlecasz przelewy

Pomaganie potrzebującym to postawa godna pochwały! Przestępcy próbują to wykorzystać i liczą, że wpłacając pieniądze na szczytny cel nie zachowamy czujności i nie zauważymy, że to próba oszustwa. Cyberprzestępcy chętnie podszywają się pod organizatorów internetowych zbiórek na cele charytatywne, wykorzystują naszą empatię. Kto odmówi udzielania finansowego wsparcia choremu na raka czy matce z dziećmi, która w wyniku wojny w Ukrainie straciła dorobek całego swojego życia? Empatia to jednak jeden aspekt, z powodu którego tego typu przestępcza działalność trafia na podatny grunt, a osoby uczestniczące w internetowych zbiórkach są w grupie wysokiego ryzyka.

Drugim będzie upowszechnienie się kart płatniczych i innych metod bezgotówkowych transakcji. Jak to działa w praktyce? Po trafieniu na fałszywą zbiórkę i kliknięciu w odpowiednie miejsce jesteśmy przenoszeni do fikcyjnej strony banku lub płatności online. Kiedy myślimy, że robimy przelew i pomagamy, w rzeczywistości podajemy swoje dane do logowania cyberprzestępcom.

...nierozważnie korzystasz z publicznych sieci Wi-Fi

Łatwym celem dla cyberprzestępców są osoby, które w miejscach publicznych łączą się z sieciami Wi-Fi. Często nie mamy świadomości, że poziom ich zabezpieczeń nie jest wystarczający. W ten sposób bardzo mocno ułatwiamy życie cyberprzestępcom, by nie powiedzieć, że wręcz prowokujemy ich do działania. Jeśli już zajdzie konieczność skorzystania z publicznego Wi-Fi, nie logujmy się do żadnych portali społecznościowych i bankowości elektronicznej bez VPN-a. To technologia umożliwiająca szyfrowane połączenia między użytkownikiem i siecią.

...bez zastanowienia przyjmujesz zaproszenia do znajomych na Facebooku

Mowa tutaj o coraz częstszym zjawisku przejmowania tożsamości w mediach społecznościowych. Czujność należy zachować również w przypadku ludzi, których znamy. Dlaczego? Ponieważ oszuści kopiują dane osobowe, podstawowe informacje i zdjęcie profilowe prawdziwych kont naszych znajomych. Następnie tworzą identyczny profil i wysyłają zaproszenia z listy oryginalnego konta. W ten sposób uzyskują dostęp do publikowanych przez nas treści: zamieszczanych zdjęć, miejsc, które odwiedzamy, wakacyjnego wyjazdu i wielu innych. A ustalenie na tej podstawie dokładnego miejsca naszego zamieszkania jest łatwiejsze niż może się wydawać. Co więcej, dzielimy się życiem i prywatnością z osobami, których nie znamy i które nie są względem nas przychylne.

Oszuści wykorzystują również przejęte konta w mediach społecznościowych. W takiej sytuacji mogą próbować się kontaktować z prośbami o wsparcie finansowe (przelew, kod BLIK) w trudnej sytuacji, np. w związku z wypadkiem, czy awaryjną sytuacją, w której się znaleźli. Zawsze należy zachować ostrożność wobec takich wiadomości. Najlepiej zadzwonić do znajomego i potwierdzić, czy taka wiadomość jest prawdziwa.

... posiadasz jedno uniwersalne hasło do wszystkich posiadanych kont

Trudne do odgadnięcia i skomplikowane hasła to podstawa bezpieczeństwa w internecie. Podobnie jak zrezygnowanie z opcji ich zapamiętywania w przeglądarkach. Skuteczne hasło powinno być silne i zawierać ciąg niepowiązanych ze sobą liter, cyfr i znaków specjalnych.

- Tak samo ważna jest kwestia haseł, które są przepustką do wielu serwisów, z których korzystamy. Aby uniknąć przykrych konsekwencji i odstraszyć potencjalnych oszustów trzeba zadbać, aby takie hasła były niepowtarzalne. To zazwyczaj oznacza konieczność zapamiętywania co najmniej kilkunastu, często trudnych haseł. Dlatego często ułatwiamy sobie zadanie i stosujemy wszędzie tylko jedno takie samo. Przestępcy doskonale to wiedzą, a to krótka droga do utraty dostępu do wielu serwisów i usług jednocześnie Dlatego pamiętajmy o tym, aby tworzyć hasła mocne i trudne do odgadnięcia Powinny zawierać duże i małe litery, znaki specjalne oraz nie być oczywiste, czyli nie zawierać np. daty urodzenia czy imienia. Warto też unikać schematu, że wielka litera jest na początku hasła, a znak specjalny na jego końcu. Aby ułatwić sobie zadanie można skorzystać też z menedżera haseł, który automatycznie utworzy i zapamięta unikalne hasło - dodaje ekspertka.

Świadomość zagrożeń, z jakimi wiąże się korzystanie z internetu, nieustannie rośnie. Czujność zachowujemy przede wszystkim przy robieniu zakupów w sieci oraz podczas korzystania z bankowości online. Spory odsetek internautów wie też, z jakim ryzykiem związane jest klikanie w podejrzane linki w wiadomościach e-mail czy SMS-ach. Mimo to - pokrzywdzonych nie brakuje.

Cyberprzestępcy wyjątkowo sprawnie manipulują naszymi emocjami, wykorzystują pośpiech, empatię czy naiwność. Mogą też poświęcić sporo czasu, by przeanalizować nasze zachowania i dzięki temu znaleźć nasz słaby punkt: to paliwo, które napędza ich działalność. Choć na ataki takich oszustów narażeni jesteśmy wszyscy, to od nas zależy, czy będziemy dla nich łatwym celem czy nie.

 

Partnerem publikacji jest PKO BP


 


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy