Reklama

Hiady się rozpadają

Sonda kosmiczna Gaia ujawniła, że gromada gwiazd Hiady jest rozrywana pod wpływem grawitacyjnego działania Drogi Mlecznej. Odkrycie to potwierdza nasze teorie na temat sposobu poruszania się gwiazd w galaktykach i może pomóc zrozumieć ewolucję stosunkowo bliskich obiektów.

Hiady to duża i jasna gromada otwarta w gwiazdozbiorze Byka, położona 151 lat świetlnych od Ziemi. Ma około 300 młodych gwiazd, z których większość można dostrzec bez specjalistycznej aparatury astronomicznej.

Nic nie trwa wiecznie i nawet gromady gwiazd się rozpadają. Z biegiem czasu zewnętrzne czynniki powodują ich rozpad. Obserwowano już ten proces z dużymi skupiskami gwiazd i pochłoniętymi galaktykami karłowatymi, ale do tej pory naukowcy nie mieli dowodów, że z mniejszymi gromadami dzieje się to samo.

Sonda kosmiczna Gaia pozwala na określenie pochodzenia gwiazd wyrwanych z gromad. Dr Siegfried Roser z Uniwersytetu w Heidelbergu wykorzystał te dane do zbadania wszystkich gwiazd w odległości 350 lat świetlnych od Słońca i ujawnił dwa "ogony" gwiazd rozprzestrzeniających się z Hiad.

Podobnie jak większość gwiazd, Hiady powoli okrążają centrum galaktyki, a jeden z "ogonów" podąża za nimi. Drugi prawdopodobnie znajduje się przed gromadą. W miarę upływu czasu coraz więcej gwiazd będzie opuszczać gromadę, wędrując samotnie przez galaktykę, aż gromada Hiad całkowicie się rozproszy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje