Reklama

SpaceX Inspiration4 – załoga dostarcza pierwsze fotografie z kopuły

Załoga kapsuły Crew Dragon rozpoczęła swoją przygodę w kosmosie w nocy ze środy na czwartek. Docelowo spędzą trzy dni na niskiej orbicie okołoziemskiej. Astronauci udostępnili już kilka fotografii zrobionych z modułu obserwacyjnego.

Program SpaceX Inspiration4 po raz pierwszy w historii posłał w kosmos "astronautów-amatorów". Jest to pierwsza misja na orbitę bez udziału zawodowych astronautów z profesjonalnych agencji przemysłu kosmicznego, jednak nie zostali wystrzeleni bez stosownego przygotowania. Każdy uczestnik wyprawy odbył wcześniej sześciomiesięczne przeszkolenie.

Celem wyprawy jest zebranie 200 milionów dolarów dla szpitala St. Jude Children's Research. Trójka członków załogi to pracownicy wymienionej placówki. Misja jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza, że nie będą wymagane od nich żadne manewry. SpaceX zadbało o maksymalny komfort uczestników wyprawy. Dlatego też do Crew Dragon została zaimplementowana specjalna szklana kopuła, która ma zapewnić astronautom piękne widoki na Ziemię i kosmos. Uczestnicy misji wykorzystali okazję. by zrobić kilka zdjęć i podzielić się nimi ze światem za pośrednictwem Twittera.

Reklama

Inspiration4 to na pewno nie ostatni taki projekt firmy przemysłu kosmicznego SpaceX. Przedsiębiorstwo Elona Muska planuje kolejne tego typu wyprawy. Następna ma się odbyć już w styczniu 2022 roku. W późniejszych planach znajduje się też lot wokół orbity księżyca.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy