Reklama

Druga Ziemia nie istnieje?

Wpisując w Google hasło "Gliese 581 d" otrzymamy dziesiątki, jeżeli nie setki wizualizacji planety przypominającej Ziemię. Okazuje się jednak, że taki obiekt prawdopodobnie nie istnieje.

Gliese 581 d to pierwsza z odkrytych egzoplanet pretendujących do miana drugiej Ziemi. Wydawało się, że może ona podtrzymać życie. Teraz wiele wskazuje na to, że Gliese 581 d w ogóle nie istnieje. Jest to konsekwencja niedokładności użytych metod pomiarowych. Astronomowie analizują układy gwiazdowe przy użyciu zaawansowanych spektrografów, a uzyskanym przez nie danym naukowcy dokładnie się przyglądają. Coś, co z pozoru może wydawać się planetą, w rzeczywistości może być plamą słoneczną na powierzchni gwiazdy. Tak jest najprawdopodobniej w przypadku Gliese 581 d.

Jeżeli informacja ta potwierdzi się, będzie oznaczać to, że Gliese 581 d nie istnieje. Ale w przyrodzie nic nie ginie - w pierwotnych analizach prawdopodobnie pominięto jedną z egzoplanet. Dokładniejsze informacje zostaną udostępnione po zakończonych poszukiwaniach.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama