Medycyna przyszłości

Innowacyjny hydrożel do leczenia urazów oka

Naukowcy opracowali nową metodę leczenia poważnych urazów gałki ocznej, polegającą na iniekcji inteligentnego kleju, który uszczelnia ranę.

Chociaż nie jest to problem, z którym wszyscy spotykamy się na co dzień, urazy oka są szczególnie niebezpieczne w strefach działań wojennych. Statystyki wskazują, że w ciągu ostatnich kilku dekad, wskaźnik urazów oka związanych z działaniami wojennymi wzrósł z ułamka procent do 10-15 proc.

Mimo znaczących postępów medycyny, nie ma dzisiaj szybkiej metody leczenia urazów oczu na polu bitwy. Najlepszą taktyką w takich warunkach jest zazwyczaj oczyszczenie rany i nadzieja, że pacjent odpowiednio szybko trafi do szpitala. Jeżeli tak się nie stanie, uraz oka może doprowadzić do takich powikłań jak odklejenie siatkówki i ostatecznie ślepoty.

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii postanowili wykorzystać hydrożel znany jako poli(N-izopropyloakryloamid) (PNIPAM) aby rozwiązać ten problem. Hydrożel ten należy do polimerów termoczułych, który zmienia konsystencję w zależności od temperatury. W niższych temperaturach jest płynny, ale w wyższych bliżej mu do lepkiego ciała stałego.

- Ponieważ początkowa temperatura zamiana stanu skupienia hydrożelu była zbliżona do temperatury ludzkiego oka, musieliśmy zmodyfikować jego właściwości w celu zapewnienia solidnego uszczelnienia, gdy tylko trafi do oka żołnierza. Substancja zapewnia idealną, ale odwracalną szczelność, dzięki czemu może stać się podstawą nowej generacji klejów do tkanek - powiedziała Niki Bayat, główna autorka badań.

Reklama

Aby hydrożel usunąć z oka, należy nieznacznie obniżyć temperaturę - choćby przy pomocy zimnej wody. Badacze stworzyli także specjalną strzykawkę z komorą chłodzącą, która utrzymuje hydrożel w płynnej postaci.

Do tej pory innowacyjna substancja została przetestowana na oczach królików i świń. Badania kliniczne z udziałem ludzi powinny rozpocząć się w 2019 r.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oczy | okulistyka | wzrok | hydrożel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy