Reklama

Jad ptasznika podstawą nowych leków przeciwbólowych

Naukowcy odkryli, że niektóre ze składników zawartych w jadzie jednego ptaszników mogą być przydatne w blokowaniu receptorów bólu i stać się podstawą nowych leków.

Ptasznik Thrixopelma pruriens występujący głównie w Peru i Chile produkuje jad zawierający peptyd ProTX-II. Przyłącza się on selektywnie do receptorów bólu, tym samym blokując ich działanie. Już jakiś czas temu wykazano, że ProTx-II blokuje kanał jonowy Nav 1.7, ale nie poznano mechanizmów, w jaki to robi.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Queensland wykorzystał magnetyczny rezonans jądrowy w celu stworzenia modelu 3D peptydu. Dzięki temu udało się im scharakteryzować i zbadać jego strukturę oraz zidentyfikować kluczowe miejsca wiążące, które wchodzą w interakcje z błoną neuronalną. Teraz już wiadomo dokładnie, jak peptydy ProTx-II trafiają do nocyreceptorów Nav 1.7.

- NasZe wyniki wskazują, że błona komórkowa odgrywa ważną rolę w zdolności ProTx-II do hamowania receptorów bólowych. W szczególności to neuronalne błony komórkowe przyciągają peptydy do neuronów i zwiększają ich stężenie w pobliżu receptorów bólowych - powiedziała Sonia Troeira Henriques, szefowa zespołu badawczego.

Dalsze badania nad jadem pająków takich jak Thrixopelma pruriens mogą skutkować opracowaniem nowego typu leków przeciwbólowych, charakteryzujących się niespotykaną do tej pory skutecznością działania.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama