Reklama

Nowa, precyzyjna metoda ustalenia godziny śmierci

​Lekarze medycyny sądowej opracowali nową metodę, która pozwoli im ustalić dokładny czas zgonu nawet po 10 dniach od zdarzenia.

Zespół naukowców z austriackiego Uniwersytetu Salzburg zmierzył czas rozpadu białek mięśniowych w ciałach martwych świń. Jest to znaczny postęp w porównaniu do obecnie wykorzystywanego sposobu pomiaru temperatury ciała, który działa tylko przez 36 godzin od momentu śmierci.

- Do tej pory brakowało wiarygodnych metod aby obliczyć czas śmierci. Udawało się tego dokonać zanim ciało nie ostygło do temperatury otoczenia, co trwa zwykle 1-2 dni. Dlatego poszukujemy nowych sposobów określenia czasu zgonu. Metoda degradacji białek mięśniowych jest bardzo obiecująca - powiedział Peter Steinbacher, szef zespołu badawczego.

Naukowcy zbadali białka mięśniowe świń ze względu na ich podobieństwo do mięśni ludzkich. Budulcem białka naszych mięśni są duże, splątane cząsteczki, które po śmierci zaczynają się rozpadać na mniejsze kawałki.

- Dzieje się tak w przypadku niektórych białek w konkretnym czasie. Zatem jeżeli wiesz, który z produktów jest obecny w próbce, poznajesz godzinę śmierci danej osoby - dodał Steinbacher.

Naukowcy mają nadzieję, że w ciągu trzech najbliższych lat, technika zacznie być stosowana w kryminalistyce.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy