Reklama

Odkryto wirusa szpiegującego bakterie

Naukowcy zidentyfikowali wirusa, który jest w stanie "szpiegować" komunikację molekularną między bakteriami. To może być przydatne do zwalczania chorób bakteryjnych, takich jak salmonelloza czy cholera.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Princeton pod kierownictwem prof. Bonnie Bassler wykazały, że wirus VP882 szpieguje komórki bakteryjne. Na podstawie wielu czynników "podejmuje" decyzję o zostawieniu bakterii w spokoju lub jej zabiciu. Co ciekawe, do eliminacji bakteryjnego gospodarza dochodzi tylko wtedy, gdy w pobliżu są inne mikroorganizmy, na które wirus może się przenieść.

Kilka lat temu zespół Bassler odkrył, że bakterie mogą komunikować się za pomocą sygnałów chemicznych, aby wykrywać się nawzajem. Bakterie mogą wyczuwać swoją obecność, co często ma znaczenie w przypadku trudnych do zwalczania (np. antybiotykoopornych) infekcji. Odkrycie wirusa wykrywającego obecność bakterii to krok naprzód.

VP882 jest pierwszym znanym wirusem wyczulonym na obecność bakterii. Może być świetną bronią do walki z opornymi szczepami bakterii. Naukowcy wierzą, że podobnych wirusów w świecie przyrody jest jeszcze więcej. Ich odkrycia mogą doprowadzić do powstania zupełnie nowej dziedziny medycyny.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL