Reklama

Odtworzono zabójczy wirus grypy hiszpanki

Amerykańskim naukowcom udało się odtworzyć zabójczy wirus grypy hiszpanki, który w latach 1918-1919 zabił co najmniej 50 mln osób na świecie.

Odtworzenie wyjątkowo groźnej odmiany podtypu H1N1 dokonano w celu pokazania, w jak prosty sposób mogłoby dzisiaj dojść do pandemii na skalę podobną do tej sprzed stulecia. Operacja wskrzeszenia hiszpanki wzbudziła ogromne kontrowersje w środowisku naukowym. Gdyby wirus w jakiś sposób wydostał się z laboratorium, zagrożona byłaby cała ludzkość.

Do stworzenia zabójczego szczepu naukowcy z University of Wisconsin-Madison wykorzystali ptasią grypę występującą u dzikich kaczek, gdyż pod względem genetycznym jest ona podobna do hiszpanki. Następnie, aby udowodnić jak łatwo może być ona przekazywana, zarażono nią grupę fretek. Szef zespołu badawczego, profesor Yoshihiro Kawaoka, twierdzi, że tego typu przedsięwzięcia są konieczne.

- Krytycy nie doceniają wszystkich środków ostrożności i zabezpieczeń, które podjęliśmy przy naszej pracy. Nie ignorujemy ryzyka, a po prostu efektywnie je ograniczamy - powiedział Kawaoka.

Eksperyment pokazał, że obecnie w przyrodzie istnieją wszystkie czynniki, dzięki którym wirus mógłby się odrodzić naturalnie. Ptasia grypa potrzebuje jeszcze kilku zmian genetycznych, by być niebezpieczna dla ludzi, dlatego tak istotne jest stworzenie odpowiednich mechanizmów obronnych.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: A/H1N1 | pandemia grypy | wirus

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy