Reklama

Placebo tak skuteczne jak prawdziwe leki

Od dawna wiadomo, że siłą umysłu można uleczyć praktycznie wszystko, trzeba tylko wierzyć, że jest to możliwe. W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono właśnie badania, których wyniki zdają się potwierdzać tę zasadę. Wykazały one, że różnica skuteczności działania między placebo i prawdziwymi lekami jest niemal niezauważalna.

Wysokie wskaźniki wyleczenia zostały zarejestrowane po zastosowaniu substancji, które nie mają wpływu medycznego na organizm. Naukowcy odkryli, że w ciągu ostatnich 25 lat zwiększyła się liczba przypadków pozytywnego wpływu na siłę wyleczenia za pomocą przekonania, że pomaga im lek.

Eksperci twierdzą, że dobre wyniki z placebo osiągnięto zwłaszcza u tych pacjentów, którzy przeżywają przewlekły ból, depresję, zmęczenie i nudności.

Poprzez obrazowania naukowcy byli w stanie odkryć, że u pacjentów otrzymujących placebo zaczynają pracować części mózgu, które kontrolują ból. W trakcie badania pacjenci anonimowo otrzymali lek lub placebo, a następnie zapisywali zmiany w swojej kondycji.

Koncerny farmaceutyczne są sfrustrowane, bo lata badań w celu stworzenia wymyślnych leków na depresję zostały zakończone bezskutecznie. Ich ogromne inwestycje okazały się zbędne, ponieważ jednym z warunków uznania nowych leków jest porównanie ich z placebo.

Reklama

Wygląda na to, że na podobnej zasadzie swe sukcesy święci homeopatia, która na pierwszy rzut oka nie może działać, a niektórych po prostu leczy. To prawdopodobnie ta sama siła, która nie pozwala zarejestrować nowego leku na depresję, czyniąc placebo równie skutecznym środkiem, co nowy farmaceutyk.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama