Reklama

Smakowe wkłady do e-papierosów są toksyczne

​Elektroniczne papierosy są coraz popularniejsze i powszechnie zachwala się ich korzystne działanie. Ostatnie wyniki badań nie napawają jednak optymizmem.

Naukowcy należący do American Thoracic Society odkryli, że niektóre wkłady e-papierosów mogą być toksyczne dla organizmu. Przebadano działanie 13 różnych płynów na komórki nabłonkowe płuc. Wybrano różne przedziały czasowe - od 30 minut do 24 godzin. Aż w 5 przypadkach wykryto toksyczne działanie. Trzy ze smaków (Hot Cinnamon Candies, Banana Pudding i Menthol Tobacco) szkodziły już podczas najkrótszej, 30-minutowej ekspozycji.

Wyciągnięto wnioski, że toksyczne działanie mają przede wszystkim smakowe dodatki wkładów do e-papierosów. Podobnych efektów nie odnotowano w przypadku samej nikotyny czy nośnika - glikolu lub gliceryny.

Badacze American Thoracic Society zasugerowali, że niezbędna jest lepsza kontrola rynku e-papierosów, które same w sobie są mniej szkodliwe od klasycznych papierosów. Okazuje się jednak, że dodawane przez producentów substancje do wkładów e-papierosowych mogą wywoływać poważne konsekwencje zdrowotne.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama