Reklama

Szczepionka na uzależnienie od opioidów i heroiny

W wielu częściach Ameryki Północnej rozprzestrzenia się fala uzależnienia od fentanylu, silnego opioidu gorszego od heroiny. Okazuje się, że podobnie jak przed chorobą zakaźną, możemy się przeciwko niemu zaszczepić.

Naukowcy z Scripps Research Institute ogłosili, że pracują nad szczepionką, która blokuje narkotyczne właściwości fentanylu. Preparat można dostroić do szczepionki kombinowanej, która zapewnia ochronę przed "euforycznym" stanem wywoływanym przez heroinę i fentanyl.

Szczepienia przeciwko opioidowi były trudne do rozwinięcia, ponieważ cząsteczki są małe, a układ immunologicznych ich nie rozpoznaje. Nowa generacja szczepionek przeciwko narkotykom działa poprzez stymulację przeciwciał, które wiążą się z cząsteczkami i zatrzymują je przed dotarciem do receptora opioidowego.

- Potrzebujemy przełomu. Pacjenci coraz częściej sięgają po opioidy i potężne syntetyczne wersje tych leków, które czasem mogą być nawet 100 razy silniejsze od heroiny - powiedział Kim Janda, główny autor badań.

Jakiś czas temu zespół Jandy ogłosił, że opracował pierwszą szczepionkę przeciwko opioidom, która skutecznie blokuje tzn. high po zażyciu heroiny. Szczepionka podawana małpom przez 8 miesięcy nie wykazała żadnych skutków ubocznych. W przeciwieństwie do metadonu obecnie stosowanego przy leczeniu heroiny, nie jest ona opioidem.

Szczepionka połączona z innymi lekami zmniejsza ryzyko nawrotu uzależnienia. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy